Milano and the Marc Jacobs shop (day 2)

bloglovin

(location: Milano, Italy)

My second day I spent in Milan last week. It is a beautiful city and the weather was good as well. We booked room in Best Hotel, whoch is located close to the Central station, so it was very easy to take an underground and get to the city. We saw of course the historical part of Milan, but I also had to look to some shops like the Marc Jabocs one, where I fell in love with one hadbag, but I can´t find it online anywhere, so I hope so, that is not gonna be only the limited item, well I guess so. But I put the handbag on my current wish list. I definetely come back to Milan again, who knows how soon it will be, maybe for  the Milan Fashion Week??

Also check my new blog, where I am posting my inspiration for everything what I am doing or I like here: glamorous by Radana. Hope you like that.

Můj druhý den z Itálie jsem strávila v Miláně. Je to překrásný město, co si budeme povídat, počasí nám přálo taky. Hotel jsem si vybrali kousek stanice Central station, což bylo blízko metra, a tak jsem se jednoduše dostali do centra. Samozřejmě jsem navštívili historickou část Milána, ale taky jsem si neodpustila se podívat do pár obchodů jako je Marca Jacobse, kde jsem konečně objevila a zamilovala jsem se do jedné kabelky, bohužel jí nemůžu najít nikde na internetu, tak jen doufám, aby to nebyla jedna z limitované edice, ale rozhodně jsem si ji přidala na letošní ´wish list´. Rozhodně se do Milana brzy vrátím, kdo ví, třeba už to bude na Milánský Fashion Week??

Také se podívejte na můj nový blog, který je určen jako moje inspirace na vše co právě dělám nebo se mi to líbí: glamorous by Radana. Doufám, že se Vám libí.

See more after jump.
Love. Radana.

Shorts by LEVI´S
Top by H&M
Handbag by ATMOSPHERE
Shades by URBAN OUTFITTERS

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...