Street art in Rome (day 3)

bloglovin

The Friday night in Rome was so warm, as usual. We went to one bar and restaurant in one, what I already mention in  past post , they serve  a lovely italian buffet, so we ate a lot and also we order cocktails. I just love cocktails in summer, it is the best combination. I also found the Rome street art. It is everywhere, especially this wall on the photos I like most, so I took few photos in front of that, but you have to apologise me for the quality of the photos.

I was wearing  a simple black outfit and I have to say, the fake leather skirt is my favourtie, so you are going to see it more often ;).

Páteční večer v Římě by opravdu super teplý. Zašli jsem si do jednoho baru s restaurací v jednom, což už jsem Vám prozradila v jednom z minulých příspěvků. Tenhle bar servíruje italský bufet, takže jsem si nabrali dost a pili koktajly.  Letní koktejly ty jsou moje. Také jsem objevila italský ´street art´ na zdech a vratech v Římě. Můžete to najít opravdu všude, speciálně tahle pomalovaná zeď, kterou vidíte na fotkách se mi líbila nejvíc, tak sem se musela před ní zablbnout. Jen mě musíte omluvit za kvalitu fotek, není zrovna nejlepší.

Tenhle večer se zvolila černý jednoduchý ´outfit´ a musím říct, že takhle kožená sukýnka se stala mojí nejoblíbenější, takže ji nejspíš uvidíte častěji.

Love. Radana.

Top by H&M
Skirt by H&M
Handbag by NEXT

PS: You might find that I am wearing lots of high street brands, which I hope you like that and you can be inspired by that, it is mostly that I am student as you are ;). But I am sure one day will come, that we could afford it to buy some top designers, who knows it can be the next day ;).

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...