putting.pink.into.my.heart.

bloglovin

|Diesel vintage shorts| Atmosphere sandals and shirt|2nd hand shop purse|Vintage ring found in my mum´s jewelry box|

I see myself wearing pink more often and often, which is very strange. I never was a fun of pink, but when my flatmate mentioned that I do have many pink stuff in my room, I realize, I kind of like it. It is not that much of the things in my room, of course, not that crazy about this colour, but pink makes your style more fun. This shirt is probably my second top in this colour, so I am not a pink fanatic. I do have a pillow, pair of heels in pink (hmm, which reminds me the really nice pair of  pink loafers in OFFICE shop, which I really wanted get it), but I love small details for your outfit or home style. It has got the power as colour and make me feel positive as well as you can wear it with almost everything (not with dark green only please!!!).

So do not hesitate to take something pinkness, even if your friends don´t like it. WE JUST CAN LOVE IT DIFFERENTLY!

CZ verze:
Je to zvláštní pocit, ale připadá mi, že více a více začínám nosit růžovou. Nikdy se mi růžová nijak zvlášť nelíbila, ale co mě zarazilo, když se moje spolubydlící posadila u mě v pokoji a vypadlo z ní, že prý mám hodně růžových věcí. Poté jsem si poprvé uvědomila, že mám růžovou ráda. Samozřejmě tady nemám tolik věcí, nejsem až takový blázen do téhle barvy, ale růžová  tak nějak dodá šmrnc všemu. Tahle košile je nejspíš teprve druhý kousek v mé skříni, takže zas takový fanatik nejsem. Taky mám nějaký ten polštář na dekoraci, boty na podpatku (hmm, což mi připomíná jedny růžové mokasíny, které jsem si chtěla pořídit v OFFICE Shoes). Ale jinak opravdu se mi líbí malé detaily k outfitům nebo jako domácí dekorace. Má to nějakou barevnou sílu a  zvedá mi to náladu, a také ji můžete nosit skoro s čímkoliv (ale zapomeňte prosím na kombinaci s tmavě zelenou!!!)

Tak rozhodně nečekejte a poříďte si nějakou růžovku, i přesto, že Vaši kamarádi tuhle barvu nemají rádi. MY JI JEDNODUŠŠE MÁME V LÁSCE JINAK.

Love. Radana.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...