Czech Christmas in UK (Happy Boxing Day)

bloglovin

So English Santa Claus found the way to my flat in UK, and I was so scared, that he won´t arrived. However, I celebrated the Czech Christmas, ´Jezisek´, Czech Santa Claus arrived already in the evening and I unwrapped so many of presents that night. I was preparing dinner from morning till evening too, uff, thanks god I don´t have to do it every day :D. But it was delicious. For Christmas dinner I chose to wear a gold H&M skirt, very comfortbale and simple top to make the skirt more stand out.  I was mostly thinking about comfortable way, but little bit chic style.

Tak anglický Santa Claus se přeci jenom ukázal v mém bytě v Anglii, jak já sem byla nervózní, jestli vůbec dorazí. Jelikož sem slavila české Vánoce, tak ´Ježíšek´(český Santa Claus) dorazil už po večeři, tak sem se samozřejmě hnedka vrhla na rozbalování dárečků. Celý den, od rána do večera jsem také připravovala večeři, díky bohu, že nemusím takhle vařit každý den :D, ale stálo to za to.
Také jsem se rozhodla ozdobit sama sebe, nejenom stromeček, proto jsem zvolila zlatou sukni pořízenou z H&M (velice pohodlná) spolu s jednoduchým bílým topem, aby jsem zvýraznila třpytivost té sukýnky.  Ovšem se chtěla zvolit pohodlnou variantu a zároveň to trochu dodat šmrnc.


H&M Skirt and Necklace, New Look White Basic Top

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...